Kurtka puchowa – jak wybrać najlepszą?

Wbrew pozorom okres letni to doskonały moment, żeby kupić zimową kurtę. To właśnie teraz ceny są najniższe. Bez cienia wątpliwości jednym z najlepszych rozwiązań są kurtki puchowe damskie oraz męskie. Z jakiego wypełniania powinna się składać kurtka puchowa?

Kurtka puchowa — odpowiednie wypełnienie

Puch puchowi nierówny! Aktualnie producenci jako wypełnienie stosują 3 rodzaju puchu. Może to być puch gęsi, kaczy oraz syntetyczny. Wszystkie z nich odznaczają się innymi właściwościami. Najdroższym i najlepszym rozwiązaniem jest puch gęsi, który może zagwarantować najlepszą sprężystość oraz ochronę przed chłodem. Alternatywnym rozwiązaniem jest puch kaczy. Niestety kurtki puchowe damskie z naturalnym wypełnieniem mają dużą wadę.

Tego rodzaju materiał nie jest odporny na wilgoć. Pod tym względem wyróżnia się puch syntetyczny. Chociaż nie może zagwarantować tak wysokiego poziomu ochrony, jak puch naturalny, to w przeciwieństwie do tych wypełnień nie wchłania on wilgoci, dzięki czemu wysuszenie przemoczonej kurtki nie sprawia problemu. Zawilgocenie w przypadku puchu gęsiego lub naturalnego oznacza trwałą utratę nie tylko walorów estetycznych, ale również walorów funkcjonalnych.

Ponadto należy zwrócić uwagę na ilość pierza w kurtce. W przypadku wysokiej jakości kurtki nie może ono przekraczać 20% całkowitego wypełnienia. W przypadku najlepszych modeli ilość pierza nie przekracza 10% wypełniania. Jeżeli nie mamy pewności co do wartości kurtki, najlepiej jest sprawdzić parametr CUI/CUIN, który informuje o poziomie sprężystości kurtki. Im wyższy, tym lepiej! Bardzo dobre kurtki mogą się pochwalić parametrem CUIN przekraczającym 500/550.

Sprawdź: wybierz najlepszą kurtkę puchową w internecie